3 nippi, kuidas saada nooruk nutiseadmest päris mänge mängima.

17.04.2017
3 nippi, kuidas saada nooruk nutiseadmest päris mänge mängima.

Iga päevaga veedavad noorukid aina enam aega nutiseadmetes. Selle tulemusena on nende vasak ajupoolkera üleaarenenud parema ajupoolkera arvelt. Parem ajupoolkera aga toetab empaatiat ja otsustusvõimet, võimet näha ette tegevuste tagajärgi.* On ülioluline, et lapsed mängiksid päriselt arendavaid lauamänge, mitte ei veedaks päevi teleka, arvuti või nutitelefoni taga.

Selleks, et oma noorukeid aga nutiseadmetest ära meelitada, jagan 3 nippi, mis eeskätt kasutavad ära nende enda loomust:

  1. Lapsed naudivad võistlusmomenti! Korralda pereturniir, kus igal kindlal nädalapäeval ja kellaajal toimub 2-3h jooksul mängimine ja iga võit = 1 punkt. Edetabel las olla seinal, kõikidele nähtavas kohas ja võitja selgub igakuiselt, mitte tihedamalt. Auhinnaks sobib nii raha, kui mingi asi, mida nooruk on ammu soovinud (eelnevalt eelarve kokku leppida).
  2. Ära unusta, et lapsed õpivad läbi eeskujude! Kehtestage ühiselt reeglid, kus nt lastel 1h  lauamängude mängimist = 1h nutiseadmes olemist, isal 1h muruniitmist = sama ja emal 1h toidu tegemist = sama. Või ühine mänguaeg = igal ühel võrdne aeg mõnda muu meelistegevust.
  3. Lastele meeldib kaubelda. Lase lapsel teha ettepanekuid ja kauple temada, et näiteks mängides päris mängu, pääseb ta sel päeval mõnest muust ebameeldivast kohustusest (nt prügi väljaviimie, koristamine vms) või saab minna nädalalõpus ööseks sõbra juurde vms, mis tema jaoks on oluline.

Oluline on, et kõik otsused sünnivad ühise arutelu tulemusena, sest lastele meeldib olla tähtsates küsimustes kaasatud. Ja kui nad on olnud kokkuleppe tegemise juures, siis hoiavad nad ka reeglitest paremini kinni. Kui neile lihtsalt käsuna ette anda midagi, siis tekib tihti trots lihtsalt. Loodan, et mõni nipp sind aitab! Head mängulusti! :)

PS! Kui Sa pole veendunud, miks laps peaks mängima rohkem lauamänge, siis loe sel teemal rohkem minu blogist. Jagan seal Sulle 5 põhjust, miks mängida päriselt, mitte nutiseadmes ehk oskused, mida nad omandavad ja mida on neil igapäevaelus hiljem vaja rakendada.

*Loe rohkem tagajärgedest, mida liigne ntuiseadmes istumine võib kaasa tuua Telegram artiklist SIIT lingil.

Kui otsid sobivat lauamängu, siis leiad parima valiku SIIT.