Lauamängudisaini e-workshop: Kas ma peaksin muretsema, et mu lauamänguidee varastatakse?

09.08.2017
 Lauamängudisaini e-workshop: Kas ma peaksin muretsema, et mu lauamänguidee varastatakse?

Lühike vastus on: EI.
Lauamängudisaineritel võib ideid kümneid kui mitte sadu olla ja nad ei jõua niikuinii kõigi nendega tegeleda, liiatagi siis Sinu omasid varastada.

Pigem nad jagavad neid lahkelt! Näed! Laena ja kasuta palju tahad:
https://overboardblog.wordpress.com/2012/10/22/75-board-game-ideas-in-tweets/
http://www.leagueofgamemakers.com/steal-this-game-idea/


Ideed pole just palju väärt. Väärt on hoopis see, kui nendest prototüübi valmistad, testid ja katsetad ja palju vaeva näed ning mäng kirjastatakse. Alles siis selgub kui palju see väärt on – ehk kui populaarne see on ja palju see sisse toob!
Seepärast ei peaks väga muretsema ja meeleheitlikult oma mänge varjama, vaid vastupidi – mida rohkem inimesi neid näeb, testib, nendest teadlikuks saab, seda suurem juriidiline kaitse Sul nendele tekib.

Copyright kehtib ainult mängureeglitele. Mängumehaanikaid ei saa niikuinii kuidagi kaitsta – Sul pole midagi teha kui keegi otsustab Su andeka mängu varastada ja kirjutab reeglid ümber ning toob turule. Õnneks lauamängumaailmas seda väga tihti ei juhtu. Kirjastajad on väga viisakad ja proovivad motiveerida andekaid disainereid just neile rohkem mänge pakkuma.


Erinev autor – sama mäng

Sageli ei ole tegemist aga ideevargusega. Kuna uusi lauamänge mõeldakse viimasel ajal välja väga väga palju, siis on suur tõenäosus, et keegi on kuskil teinud või tegemas täpipealt samasuguse mängu nagu Sina.

2016nda aasta suvel tulid suhteliselt ühel ajal välja väga sarnased mängud stiilis "topi endale suu-lahti-hoidja suhu ja seleta oma tiimiliikmetele erinevaid fraase ja lauseid".
Välja tuli tohutu hulk peaaegu identseid mänge erinevate kirjastuste poolt ja ka nendest omakorda erinevaid versioone ja lisasid:

Speak out , Watch Yo Mouth , Watch Ya´Mouth . Gobby , Mouthguard Challenge , Lipless


Võta nüüd kinni, kas keegi plagieeris kellegi mängu või tulid ideed mitmel disaineril korraga pähe.
Ka Tark Mees Taskus mängule on suhteliselt sarnaseid mänge tehtud, üsna samal ajal kui selle turule tõin.

Kokkuvõtteks

Selle asemel, et kogu aur läheks kahtlustamise peale, et keegi idee pihta paneb, parem naudi kogu protsessi – mõtle välja, valmista, esitle teistele, mängi! Vähemalt lõbus on! :)