Lauamängudisaini e-workshop: Sissejuhatus

14.02.2017
Lauamängudisaini e-workshop: Sissejuhatus

Kuidas saada heaks lauamängudisaineriks? Kuidas lauamängudega raha teenida? Kas lauamängude tegemisega võib rikkaks saada? Kuidas minu mängust võiks saaks uus hit-lauamäng?

Kindlasti on paljud algajad lauamänguloojad neid küsimusi endalt küsinud.

Proovingi siin e-workshopis nii nendele kui ka paljudele teistele küsimuste vastata ja nõuandeid jagada, kuidas päris oma mäng teha, seda arendada, pakkuda kirjastajatele või ise turule lasta ning kuidas hiljem jätkata. Suuri rahahunnikuid (vähemalt esialgu) ei maksa oodata, aga kui suudad oma sõpradele ja perele lahedaid mänguelamusi pakkuda on ju ka suurepärane!?

Algatuseks aga mõned soovitused küsimusele -
Kuidas saada heaks lauamängudisaineriks?

- Hakka aga julgelt pihta – tee esimene lihtne prototüüp valmis ja katseta! Esimesed mängud lähevad tavaliselt ikka aia taha, aga saad vähemalt vajalikke kogemusi.

- Mängi palju erinevaid mänge! Strateegimänge, peomänge, lastemänge, kaardimänge, bluffimänge (, mobiilimänge, arvutimänge) jne.jne. Mida rohkem mänge mängid, seda rohkem kogemusi ja ka ideid tekib, milliseid võimalusi saab disainiprotsessis kasutada.

Lauamängud on tavaliselt päris kallid. Vaata ringi kaltsukates – sealt võib leida päris lahedat kraami! Jälgi internetis oksjonite ja kuulutuste portaale. Kalimaid strateegiamänge osta sõpradega kamba peale.

- Maailma suurim lauamänguportaal on www.boardgamegeek.com: vaata sealt erinevaid mänge, loe ülevaateid, uuri mehaanikaid jne.

- Alusta olemasolevatele mängudele lisade disainimisega! Vali mõni mäng, mida tead või mis on ka teie enda kollektsioonis olemas ning mõelge, mis sellel puudu on või mida sellele saaks lisada. Mõned kaardid? Mänguruudukesed? Täringud? Tee valmis ja katseta!

- Kasuta lauamängude (või miks mitte ka videomängude) disainigeneraatoreid!
Näiteks: www.boardgamizer.com
http://www.streamingcolour.com/blog/game-idea-generator/
http://www.ludocraft.com/gigster/index.html

- Uuri lauamängumehaanikaid! Neid on palju-palju rohkem kui veereta-ja-käi (roll and move) ning kaardikäe haldamine (hand management). Uuri, mis mehaanikaid on kasutatad sulle tuttavates mängudes ja kuidas: https://www.boardgamegeek.com/browse/boardgamemechanic

- osale lauamängude tegemise võistlustel või korralda see ise sõpradega!

Kõik see paneb ajurakud tööle ja disainiideed peas idanema, kuni neist kasvavad viljakad puud ;)

Head lauamängude välja mõtlemist! 
Kõik küsimused lauamängude tegemise või materjalid oma loodud mängude kohta oodatud!